UMP1H3R3MDD1TP
Nichicon
Product No:
UMP1H3R3MDD1TP
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UMP
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 3.3 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Bi-Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 17 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 25.5 mA @ 10 kHz