UMR0J221MDD
Nichicon
Product No:
UMR0J221MDD
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 6.3V RADIAL
Series UMR
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 165 mA @ 10 kHz