UMR316BC7225ML-T
Taiyo Yuden
Product No:
UMR316BC7225ML-T
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Description:
CAP CER 2.2UF 50V X7S 1206
User Guide
Mfr Taiyo Yuden
Series M
Package Tape & Reel (TR)
Ratings AEC-Q200
Features -
Tolerance ±20%
Lead Style -
Capacitance 2.2 µF
Applications Automotive
Failure Rate -
Lead Spacing -
Mounting Type Surface Mount, MLCC
Package / Case 1206 (3216 Metric)
Product Status Not For New Designs
Thickness (Max) 0.075" (1.90mm)
Voltage - Rated 50V
Size / Dimension 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Base Product Number UMR316B
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 125°C