UMT0G101MDD1TE
Nichicon
Product No:
UMT0G101MDD1TE
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 4V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UMT
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 4 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 60 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 90 mA @ 10 kHz