UMV1C470MFD
Nichicon
Product No:
UMV1C470MFD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UMV
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 50 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 75 mA @ 10 kHz