UMW0J330MDD1TE
Nichicon
Product No:
UMW0J330MDD1TE
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UMW
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 33 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Active
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 37 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 55.5 mA @ 10 kHz