UMW1C100MDD
Nichicon
Product No:
UMW1C100MDD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 10UF 20% 16V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UMW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 10 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.059" (1.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.157" Dia (4.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 23 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 34.5 mA @ 10 kHz