UMW1C101MDD
Nichicon
Product No:
UMW1C101MDD
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL
Series UMW
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications Audio
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 16 V
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 92 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 138 mA @ 10 kHz