UPA1A471MPD1TD
Nichicon
Product No:
UPA1A471MPD1TD
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 10V RADIAL
Series UPA
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 90 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 470 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.512" (13.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 472.5 mA @ 120 Hz