UPA1A472MHD
Nichicon
Product No:
UPA1A472MHD
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 60
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPA
Package Bulk
Ratings -
Impedance 18 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 4700 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Active
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.319" (33.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.312 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.72 A @ 100 kHz