
Nichicon
Product No:
UPA1E561MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9025
0.9025
10
0.68495
6.8495
50
0.56943
28.4715
100
0.490295
49.0295
500
0.379582
189.791
1000
0.326866
326.866
2500
0.305776
764.44
5000
0.289959
1449.795
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 44 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.787" (20.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 915 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.22 A @ 100 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |