
Nichicon
Product No:
UPA1V181MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.779
0.779
10
0.55385
5.5385
50
0.41857
20.9285
100
0.364515
36.4515
500
0.270028
135.014
1000
0.22952
229.52
2500
0.21602
540.05
5000
0.202521
1012.605
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPA |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 90 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.512" (13.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 409.5 mA @ 120 Hz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |