UPB1H010MDD1TA
Nichicon
Product No:
UPB1H010MDD1TA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 1UF 20% 50V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPB
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 1 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.492" (12.50mm)
Operating Temperature -40°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 10 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 16.5 mA @ 100 kHz