UPB2E470MHD
Nichicon
Product No:
UPB2E470MHD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPB
Package Bulk
Ratings -
Tolerance ±20%
Capacitance 47 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization -
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 250 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -25°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 350 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 700 mA @ 100 kHz