
Nichicon
Product No:
UPH2W121MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 450V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
5.624
5.624
10
5.0654
50.654
50
4.38976
219.488
100
3.82698
382.698
500
3.151606
1575.803
1000
2.926484
2926.484
2500
2.870206
7175.515
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 450 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 820 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.23 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |