
Nichicon
Product No:
UPHW6181MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 180UF 20% 420V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
6.061
6.061
10
5.38935
53.8935
50
4.7158
235.79
100
4.311575
431.1575
500
3.705266
1852.633
1000
3.435798
3435.798
2500
3.368424
8421.06
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPH |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 180 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Active |
| Voltage - Rated | 420 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.654" (42.00mm) |
| Operating Temperature | -25°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.04 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.56 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |