
Nichicon
Product No:
UPJ0J121MDD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 120UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.304
0.304
10
0.20995
2.0995
50
0.13965
6.9825
100
0.11875
11.875
500
0.083828
41.914
1000
0.07334
73.34
2500
0.069854
174.635
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 1.1 Ohms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 120 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.079" (2.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.197" Dia (5.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 115 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 175 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |