
Nichicon
Product No:
UPJ0J122MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 1200UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.684
0.684
10
0.4826
4.826
50
0.36499
18.2495
100
0.317775
31.7775
500
0.235429
117.7145
1000
0.200108
200.108
2500
0.188338
470.845
5000
0.176567
882.835
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 100 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 1200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 895 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.02 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |