
Nichicon
Product No:
UPJ0J153MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 6.3V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.0235
2.0235
10
1.6359
16.359
50
1.42785
71.3925
100
1.24944
124.944
500
0.951938
475.969
1000
0.832941
832.941
2500
0.803187
2007.9675
5000
0.773442
3867.21
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 22 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 15000 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 6.3 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.66 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.96 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |