UPJ0J222MHD6
Nichicon
Product No:
UPJ0J222MHD6
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPJ
Package Bulk
Ratings -
Impedance 78 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.34 A @ 10 kHz