UPJ0J392MHD
Nichicon
Product No:
UPJ0J392MHD
Description:
CAP ALUM 3900UF 20% 6.3V RADIAL
Series UPJ
Package Bulk
Ratings -
Impedance 37 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 3900 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.299" (33.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.71 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.91 A @ 10 kHz