UPJ0J561MPD1TD
Nichicon
Product No:
UPJ0J561MPD1TD
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 6.3V RADIAL
Series UPJ
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 190 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 560 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.138" (3.50mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 6.3 V
Lifetime @ Temp. 3000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 480 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 595 mA @ 10 kHz