
Nichicon
Product No:
UPJ1A561MPD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.5605
0.5605
10
0.39805
3.9805
50
0.30134
15.067
100
0.26239
26.239
500
0.194351
97.1755
1000
0.165205
165.205
2500
0.155486
388.715
5000
0.145768
728.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 180 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 565 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 700 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |