UPJ1A562MHD6
Nichicon
Product No:
UPJ1A562MHD6
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 10V RADIAL
Ratings -
Impedance 33 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 5600 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 1.043" (26.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.34 A @ 10 kHz