UPJ1A682MHD
Nichicon
Product No:
UPJ1A682MHD
Description:
CAP ALUM 6800UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 154
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Ratings -
Impedance 24 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 6800 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 10 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 1.457" (37.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.41 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.68 A @ 10 kHz