
Nichicon
Product No:
UPJ1A822MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 8200UF 20% 10V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.4795
2.4795
10
2.00355
20.0355
50
1.74819
87.4095
100
1.52969
152.969
500
1.165479
582.7395
1000
1.019796
1019.796
2500
0.983374
2458.435
5000
0.94695
4734.75
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 23 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 8200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 10 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.634" (41.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.53 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.82 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |