
Nichicon
Product No:
UPJ1C471MPD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.703
0.703
10
0.4997
4.997
50
0.37753
18.8765
100
0.328795
32.8795
500
0.243561
121.7805
1000
0.207024
207.024
2500
0.194845
487.1125
5000
0.182666
913.33
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 140 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 470 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.138" (3.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 3000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.315" Dia (8.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.827" (21.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 615 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 770 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |