
Nichicon
Product No:
UPJ1C562MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 16V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
2.6125
2.6125
10
2.109
21.09
50
1.84091
92.0455
100
1.61082
161.082
500
1.227286
613.643
1000
1.07387
1073.87
2500
1.035519
2588.7975
5000
0.997168
4985.84
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 27 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 5600 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.457" (37.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.35 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.62 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |