UPJ1E101MED
Nichicon
Product No:
UPJ1E101MED
Description:
CAP ALUM 100UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 2098
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Series UPJ
Package Bulk
Ratings -
Impedance 390 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 100 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.630" (16.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 245 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 370 mA @ 10 kHz