UPJ1E221MPD6
Nichicon
Product No:
UPJ1E221MPD6
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 25V RADIAL
Payment:
In Stock : 173
Series UPJ
Package Bulk
Ratings -
Impedance 210 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 435 mA @ 120 Hz