UPJ1E222MHD
Nichicon
Product No:
UPJ1E222MHD
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Payment:
In Stock : 283
Series UPJ
Package Bulk
Ratings -
Impedance 29 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 2200 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 1.634" (41.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 2.12 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 2.36 A @ 10 kHz