UPJ1E271MPD6
Nichicon
Product No:
UPJ1E271MPD6
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 25V RADIAL
Payment:
In Stock : 1654
Series UPJ
Package Bulk
Ratings -
Impedance 180 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 525 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 700 mA @ 10 kHz