
Nichicon
Product No:
UPJ1E561MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.969
0.969
10
0.74005
7.4005
50
0.61484
30.742
100
0.529435
52.9435
500
0.409849
204.9245
1000
0.352925
352.925
2500
0.330163
825.4075
5000
0.313082
1565.41
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 100 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 860 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.06 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |