
Nichicon
Product No:
UPJ1E821MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.9785
0.9785
10
0.77615
7.7615
50
0.67241
33.6205
100
0.581875
58.1875
500
0.439622
219.811
1000
0.387894
387.894
2500
0.362036
905.09
5000
0.349106
1745.53
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 59 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.846" (21.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.21 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.43 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |