
Nichicon
Product No:
UPJ1E821MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.368
1.368
10
1.0811
10.811
50
0.93746
46.873
100
0.811205
81.1205
500
0.612902
306.451
1000
0.540788
540.788
2500
0.504735
1261.8375
5000
0.486704
2433.52
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 79 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 820 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.630" Dia (16.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.650" (16.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.13 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.34 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |