UPJ1E821MHD6TN
Nichicon
Product No:
UPJ1E821MHD6TN
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 25V RADIAL
Payment:
In Stock : 493
Series UPJ
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 79 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 25 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.13 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.34 A @ 10 kHz