
Nichicon
Product No:
UPJ1H330MED
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 33UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
0.3705
0.3705
10
0.2603
2.603
50
0.18202
9.101
100
0.15599
15.599
500
0.117002
58.501
1000
0.09881
98.81
2500
0.093613
234.0325
5000
0.088407
442.035
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 600 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 33 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.098" (2.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Obsolete |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 2000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.248" Dia (6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.472" (12.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 135 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 240 mA @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |