
Nichicon
Product No:
UPJ1H561MHD
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 560UF 20% 50V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.14
1.14
10
0.9025
9.025
50
0.78185
39.0925
100
0.676495
67.6495
500
0.511157
255.5785
1000
0.451022
451.022
2500
0.420954
1052.385
5000
0.405916
2029.58
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 40 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 560 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.492" Dia (12.50mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 1.36 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 1.68 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |