UPJ1H820MPD6TD
Nichicon
Product No:
UPJ1H820MPD6TD
Description:
CAP ALUM 82UF 20% 50V RADIAL
Series UPJ
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 230 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 82 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.551" (14.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 330 mA @ 120 Hz