UPJ1H821MHD6
Nichicon
Product No:
UPJ1H821MHD6
Description:
CAP ALUM 820UF 20% 50V RADIAL
Series UPJ
Package Bulk
Ratings -
Impedance 43 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 820 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 50 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 1.53 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.81 A @ 10 kHz