UPJ1J220MED1TA
Nichicon
Product No:
UPJ1J220MED1TA
Description:
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL
Series UPJ
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 780 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 22 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 63 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 110 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 215 mA @ 10 kHz