UPJ1K221MHD6TN
Nichicon
Product No:
UPJ1K221MHD6TN
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 80V RADIAL
Quantity:
Delivery:
Payment:
In Stock : 500
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPJ
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 130 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 220 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 643 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 881 mA @ 10 kHz