UPJ1K271MHD6
Nichicon
Product No:
UPJ1K271MHD6
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 80V RADIAL
Series UPJ
Package Bulk
Ratings -
Impedance 110 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.630" Dia (16.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 742 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 995 mA @ 10 kHz