UPJ1K680MPD
Nichicon
Product No:
UPJ1K680MPD
Description:
CAP ALUM 68UF 20% 80V RADIAL
Series UPJ
Package Bulk
Ratings -
Impedance 280 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 68 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 264 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 426 mA @ 10 kHz