UPJ1K6R8MDD1TA
Nichicon
Product No:
UPJ1K6R8MDD1TA
Description:
CAP ALUM 6.8UF 20% 80V RADIAL
Series UPJ
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 2.6 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 6.8 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 80 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 34 mA @ 120 Hz