
Nichicon
Product No:
UPJ1V222MHD6
Manufacturer:
Package:
-
Batch:
-
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL
Quantity:
Delivery:

Payment:
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
1
1.919
1.919
10
1.5143
15.143
50
1.31271
65.6355
100
1.13601
113.601
500
0.858325
429.1625
1000
0.75734
757.34
2500
0.706857
1767.1425
5000
0.681606
3408.03
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.

| Mfr | Nichicon |
| Series | UPJ |
| Package | Bulk |
| Ratings | - |
| Impedance | 28 mOhms |
| Tolerance | ±20% |
| Capacitance | 2200 µF |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.295" (7.50mm) |
| Polarization | Polar |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Can |
| Product Status | Not For New Designs |
| Voltage - Rated | 35 V |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Size / Dimension | 0.709" Dia (18.00mm) |
| Height - Seated (Max) | 1.299" (33.00mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Surface Mount Land Size | - |
| Ripple Current @ Low Frequency | 2.24 A @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.49 A @ 10 kHz |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | - |