UPJ1V270MDD1TA
Nichicon
Product No:
UPJ1V270MDD1TA
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 27UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPJ
Package Tape & Box (TB)
Ratings -
Impedance 1 Ohms
Tolerance ±20%
Capacitance 27 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 99 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 180 mA @ 10 kHz