UPJ1V271MPD
Nichicon
Product No:
UPJ1V271MPD
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM 270UF 20% 35V RADIAL
User Guide
Mfr Nichicon
Series UPJ
Package Bulk
Ratings -
Impedance 110 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 270 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Polarization Polar
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial, Can
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max) 0.846" (21.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 735 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 985 mA @ 10 kHz