UPJ1V390MED
Nichicon
Product No:
UPJ1V390MED
Description:
CAP ALUM 39UF 20% 35V RADIAL
Series UPJ
Package Bulk
Ratings -
Impedance 660 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 39 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.098" (2.50mm)
Package / Case Radial, Can
Product Status Obsolete
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Height - Seated (Max) 0.472" (12.00mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 140 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 245 mA @ 10 kHz