UPJ1V391MHD6TO
Nichicon
Product No:
UPJ1V391MHD6TO
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 35V RADIAL
Payment:
In Stock : 916
Series UPJ
Package Cut Tape (CT)
Ratings -
Impedance 96 mOhms
Tolerance ±20%
Capacitance 390 µF
Applications General Purpose
Lead Spacing 0.197" (5.00mm)
Product Status Not For New Designs
Voltage - Rated 35 V
Lifetime @ Temp. 5000 Hrs @ 105°C
Size / Dimension 0.492" Dia (12.50mm)
Height - Seated (Max) 0.650" (16.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Surface Mount Land Size -
Ripple Current @ Low Frequency 825 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency 1.06 A @ 10 kHz